معاونت فرهنگی و اجتماعی
اداره معاونت فرهنگی و اجتماعی
خبر : موضوع: ‌ فرهنگی مرتبط با برنامه: 🎤 مراسم بزرگداشت روز دانشجو
برگزاری مراسم بزرگداشت روز دانشجو 

مراسم روز دانشجو در دانشگاه برگزار شد

مراسم روز دانشجو در دانشگاه کردستان با حضور استاندار کردستان، مسئولان دانشگاه و جمع کثیری از دانشجویان دانشگاه برگزار شد. 

جامعه امروز ایران بیش از همیشه به قدرت علمی و نقد دانشجویان نیاز دارد

رییس دانشگاه کردستان گفت: جامعه امروز ایران بیش از همیشه به قدرت علمی و نقد دانشجویان به عنوان قشر آگاه جامعه نیاز دارد. 

مراسم روز دانشجو امروز (۱۶ آذر) در  دانشگاه کردستان با حضور جمع کثیری از دانشجویان دانشگاه برگزار شد.  

رییس دانشگاه در این مراسم اظهار کرد: امروز همه کشورها به دنبال توسعه پایدار هستند که دستیابی به این مهم به ابزاری نیاز دارد و برای رقم زدن توسعه باید این ابزار لازم فراهم شود.

وی افزود: علم و دانش و همچنین توانایی ارزیابی و نقادی مهمترین این ابزار است که خوشبختانه همه آنها در دانشگاه وجود دارد و بر این اساس مسئولیت رقم زدن توسعه بر عهده دانشجویان است. 

رییس دانشگاه با اشاره به اینکه جامعه امروز ایران بیش از همیشه به تحول نیاز دارد،  عنوان کرد: دانشجویان با تجهیز خود به علم و با روحیه نقادانه، شجاعت و آزادگی خود بهترین افراد برای ایجاد تحول در جامعه هستند و باید فضای لازم برای نقش آفرینی آنان فراهم شود. 

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه دانشجویان پویاترین و بیدارترین قشر جامعه هستند، باید دانشگاه را به فضایی پویا برای بیان دیدگاه های مختلف تبدیل کنیم و فرصت ابراز نظر به همه دیدگاه ها داده شود. 

اخلاقیان به سابقه جنبش دانشجویی در ایران اشاره کرد و افزود: جنبش دانشجویی با دارا بودن ویژگی هایی نظیر صداقت، پاکی، بی آلایشی، ضد استعمار و استکبار بودن می تواند نقش مهمی در پیشرفت و توسعه جامعه ایفا کند. 

وی از دانشجویان خواست تا با فعالیت های خود در عرصه های مختلف اجتماعی، تحول توسعه گرایانه جامعه را رقم زنند و از رسالت اصلی خود که همان کسب علم است، غافل نمانند.

رییس دانشگاه با اشاره به اینکه جامعه امروز ایران با چالش های زیادی روبروست، خاطرنشان کرد: جوانان و به ویژه قشر آگاه جامعه با آگاهی خود می توانند به رفع این چالش ها کمک کرده و توسعه پایدار را برای کشور رقم زنند.

دانش اندوزی و آرمانخواهی دو رسالت اصلی دانشجویان است

در ادامه این جلسه محمد ابراهیم زارعی ، فرماندار سنندج به عنوان سخنران این مراسم به سخنرانی پرداخت.

فرماندار سنندج گفت: دانش اندوزی و آرمانخواهی و آرمانگرایی رسالت اصلی دانشجویان است. 

ابراهیم زارعی اظهار کرد: جنبش دانشجویی از قبل از انقلاب آرمانخواهانه فعال بوده و نهال انقلاب را با شجاعت و روحیه نقادانه خود آبیاری کردند و همواره در عرصه های مختلف حضور داشته اند. 

وی افزود: دانشجویان قشری آرمانگرا و ظلم ستیز هستند که اصلاحگر جامعه هستند و اصلاح امور را همیشه طلب می کنند و با روحیه نقادانه خود در پی جلوگیری از کج رفتاری و کجروی در جامعه هستند. 

فرماندار سنندج عنوان کرد: ساحت دانشجو ساحتی با صداقت و امانتداری است و برای تحمل ساحت تحمل ناپذیر جامعه باید جامعه را شناخته و با افزایش آستانه تحمل خود، حرف خود در جامعه را به کرسی بنشانند. 

زارعی با اشاره به تاکیدات رهبری و استقبال رییس جمهوری از ایجاد کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه ها، بیان کرد: نقد تقابلی نمی تواند جامعه را رهنمون کند و دانشجویان باید با نقد تعاملی و با ایجاد هم افزایی، جامعه ایران که امروز بیش از همیشه به تحول و توسعه نیازمند است را به این سمت سوق دهند. 

وی ادامه داد: دانشجویان زمانی می توانند عامل ایجاد تحول در جامعه باشند که مجهز به علم باشند و با مسائل مختلف عالمانه برخورد کنند. 

فرماندار سنندج به تحولات ایران در سال های اخیر اشاره کرد و افزود: پیش از استقرار دولت تدبیر و امید فضای جهانی در برابر ایران فضایی تقابلی بود که امروز به همت دولت تدبیر و امید به فضای تعاملی تبدیل شده و مشاهده می شود که لحن و بیان مغرضانه گذشته به بیان مسالمت آمیز و تعاملی تبدیل شده و این نشان دهنده تاثیر مهم و مستقیم حرکت تعاملی است. 

وی به اقدامات دولت یازدهم در راستای توسعه کردستان اشاره کرد و پیگیری مجدانه دولت برای مصوب کردن و ایجاد مناطق آزاد تجاری بانه و مریوان و تاثیر آن بر اقتصاد استان و کشور و همچنین ایجاد زنجیره تولید فولاد در استان را از جمله اقدامات مهم و قابل توجه دولت در راستای توسعه کردستان دانست.

وی در پایان بر ایجاد فضایی فعال و پویا در دانشگاه ها تاکید کرد و یادآور شد: دانشگاه باید مکانی برای ابراز آزادانه دیدگاه های مختلف باشد.

در پایان این مراسم از دانشجویان نمونه دانشگاه تجلیل شد.